6 C
Skopje
среда, февруари 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Божјо чудо: Затрупано 207 часа, го вратија момче од другиот свет, но неговите роднини немале толку среќа

  12-годишниот Берат Јуџел е извлечен од урнатините по 207 часа. Како преживеал под урнатините на урнатата 8-катница во Адијаман е необјасниво.

  Спасувачкиот тим го повика Југел: „Дојдовме да те спасиме, Југел. Ни даде морал, стана надеж Југел“, му рекоа спасувачите од Холандија.

  Момчето било видно исплашено и очигледно дезориентирани. Тој беше видно вознемирен од светлината на фенерите во тунелот за отпадоци.
  Можеби по неверојатна среќа, кога се урнал неговиот дом, тој завршил во шуплина која го сочувала.

  Веројатно имал и храна и вода во близина. Тој беше пренесен во болница.
  Не се знае судбината на неговите роднини. Потрагата по нив продолжува, но шансите се мали. Тој имаше неколку браќа и сестри.

  Над 35.000 се веќе потврдени жртви. Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала денеска ја потресе централна Турција.

  Земјотресот бил на 6 километри од градот Гексун, кој исто така е област во провинцијата Кахраманмараш.

  Земјотресот се случи во 9 часот и 36 минути по бугарско време на длабочина од 5 километри. Ова е јасно од податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

  Бројот на загинати во разорните земјотреси во Турција и Сирија надмина 41.200, а во Турција загинаа 35.400, а во Сирија над 5.800. Обединетите нации побараа речиси 400 милиони долари за помош на погодените од земјотресите во Сирија.

  Многу луѓе во погодените области на Турција ги напуштаат своите домови по најголемата катастрофа во модерната историја на земјата. Поголемиот дел од потрагата сега е завршен и започнато е уривање на зградите и расчистување на шутот, но на некои места спасувачите продолжуваат да работат.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.