6 C
Skopje
сабота, октомври 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  Ако најдете личност на сликата за помалку од 3 секунди, десната хемисфера на вашиот мозок е добро развиена

  Ако најдете личност помеѓу зрната кафе во рок од три секунди, десната страна на вашиот мозок е над просекот. Ако ви треба цела минута за...

  Божјо чудо: Бебе родено предвремено и без кожа, ги победи малите шанси за преживување

  Малиот Кејден Шеток, од Англија, се роди со само 2% кожа, доволно да го прекрие само неговото лице, при што лекарите немаа воопшто надеж дека неговиот живот ќе продолжи.

  Кејден, кој сега наполни 6 месеци, се роди со состојба која ниту лекарите не можеа да ја дијагностицираат, а состојба при која имаше само 2% кожа од цело тело.

  Младите родители, кои и двајцата имаат по 20 години, Џесика Киблер и Џејк Шеток велат дека кога Кејден се родил, чувствувал толку многу болки, при што ни медицинските сестри не можеле да го сокријат своето плачење.

  Во текот на бременоста, наводно се било во ред, но потоа, поради компликации, Џесика морала да го роди своето бебе 30 недели порано од предивденото и тогаш настанал хаосот, за кој претходно немало никакви индикации додека мајката била бремена.

  „Кога медицинските сестри првпат го донесоа, за да го запознаеме, Кејден изгледаше како парче живо, неприготвено месо. А тука бевме ние, и двајцата по 19 години, родители по првпат, а нашето бебе беше сериозно болно. Никој не велеше ниту збор. Сите бевме под огромен стрес. Ние плачевме, а плачеше и медицинскиот персонал.“- велат Џесика и Џејк.

  Бебето било толку сензитивно, што родителите не смееле да го држат во првите 10 дена, а дури и кога медицинскиот персонал се грижел за него, најпрво го завиткувале во парче ткаенина и душек, за да можат што понежно да го земат, без притоа да му наштетат.

  А бидејќи се родило со само 2% кожа, која бил доволна само за лицето, Кејден не можел да носи ниту облека.

  По само 6 недели и по некое неверојатно чудо, кожата сама започнала да расте, но и покрај тоа, Кејден се соочува со многу здравствени проблеми: Некротичен ентерколит при кој дел од гастроинтестиналниот тракт умира, потоа вроден херпес, дермолиза, бронхиолитис и сето тоа, како резултат на недостатокот од кожа.

  „По 11 недели, си дојдовме дома. Кејден е среќен, а среќни сме и ние. Обожава да разгледува наоколу и одлично ги забележува нештата“- вели Џесика.

  Latest Posts

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  Ако најдете личност на сликата за помалку од 3 секунди, десната хемисфера на вашиот мозок е добро развиена

  Ако најдете личност помеѓу зрната кафе во рок од три секунди, десната страна на вашиот мозок е над просекот. Ако ви треба цела минута за...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.