6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  БОГ МИСЛЕЛ НА СÈ: Ова е една од најлековитите билки на планетата, а ние воопшто не ја забележуваме, еве што лекува

  Расте и на нашето поднебје. Кога Бог го создавал овој свет, помислил на сè, па својата милост ја расеал низ целата планета. Секое растение, секое цвеќе, секоја и најмалата билка на нашата планета, е сакана од Бога и така е создадена со бескрајно значење кое човекот честопати не умее да го препознае.

  Сè што е создадено е создадено за човекот, неговата кул.минација во творештв ото, така што секое растение е во служба на Божјата благодат. Така, и жалфијата која од многу одамна се вбројува меѓу најлековитите билки на планетата, е создадена за да му служи на човекот и на Бога.

  Одамна, луѓето едноставно го знаеја ова, а денес човекот преокупиран со непотребни работи се чини дека не ја гледа целосно вистинската реалност на нештата и вистинската реалност на Божјата благодат посветена на човекот преку природата и сè што го опкружува човекот.

  Жалфијата е една од најлековитите растенија на нашата планета. Неговото латинско име – Salvia officinalis – потекнува од зборот salvare што значи спасување или лекување. Во гр-обниците на ф араоните ова растение била главната состојка на мешавината за балсамирање.

  Грчкиот лекар Диоскорид ја користел за лекување на многу болести како што се кр-вавење, т реска, камења во уринарен тракт и неправилна мен-струација. Во времето на Карло Велики, жалфијата била засадена во секоја градина и се сметала за најлековито растение.

  Се користела за лекување на речиси секоја болест и затоа добила статус на света билка. Лековити и активни супстанции: жалфијата содржи есенцијално масло, салвиол, салвен, тион, пинен, цинеол, борнеол, камфор, танин, горчливи материи, протеини, скроб, гума, потоа калциум оксалат, соли на фосфорна киселина, калиум и калциумови соли.

  ЛЕКОВИТО ДЕЈСТВО – Жалфијата ја прочистува кр-вта, го поттикнува лачењето на слузта од органите за дишење и делува врз лачењето на слузта од желудникот, па б олниот го враќа изгубениот апетит. При високо ниво на шеќер во кр-вта, се препорачува мешавина од еднакви делови жалфија и ајдучка трева.

  Жалфијата не само што делува против воспаленијата во целиот организам, туку ги лекува и сите воспаленија на цревата, желудникот, црниот дроб, жолчката и уринарниот тракт. Чајот од жалфија е одличен за гаргара при катар на грло и ждрело при воспаление на крајниците и слузокожата во усната шуплина.

  Жалфијата се користи во лекување на различни метаболички заболувања, влијае врз третманот на ревматизам и гихт, како и на низа симптоми и пречки кои се пропратни на овие состојби. Чајот од жалфија е многу важен за мајките кои сакаат да престанат да дојат, бидејќи пиењето на овој чај при го намалува лачењето на млекото.

  Чајот од жалфија, ако се пие почесто, го зајакнува целото тело, спречува мозочен у дар и делува многу поволно при од.земеност од веќе претрпен мозочен у дар. Таа е единствена лековита билка покрај лавандата коеја помага при ноќно потење. Ја лекува болеста која предизвикува ноќно потење, и со својата изненадувачка м оќ ја елиминира слабоста поврзана со оваа болест.

  Многу лекари се запознати со добрите својства на жалфијата: со најдобри резултати се користи за третмани на грчеви, б олести на ‘рбетниот мозок, б олести на жлездите, како и тремор/ треперење на екстремитетите. Во случаи на овие болести се пијат две чаши чај на ден во голтки. Чајот има одличен ефект врз заболениот црн дроб, ја елиминира надуеноста и сите други заболувања поврзани со ош.тетен црн дроб.

  Ја прочистува кр-вта, ја чисти слузта од респираторните органи и стомакот, го зајакнува апетитот и ги елиминира цревните проблеми и дијарејата. При к аснувања од инсекти, се ставаат мелени листови од жалфија на местото на у бодот.

  За надворешна употреба, особено се препорачува чај од жалфија за воспаление на крајници, б олка во вратот, г нојно воспаление на забите, воспаление на грлото и усната шуплина. Многу деца и возрасни би избегнале опера-ција на крајниците доколку навремено го користеле чајот од жалфија.

  Без крајници, кои како полицајци ги штитат и ги задржуваат ток-сините, сега тие директно дејствуваат врз бубрезите. Екстрактот од жалфија помага при кр-варвење и лабави заби, периодонтитис и чиреви на непцата. Се прави силен чај за гаргарење и се ставаат памучни облоги.

  Чајот од жалфија се подготвува на следниот начин: 1-2 лажички жалфија се прелеваат со 200 мл топла вода и се опстава поклопено да отстои 10 минути. Чајот има прилично силен и малку горчлив вкус и може да биде непријатен за пиење.

  Но затоа, се пие во голтки, неколкупати во текот на денот. Жалфијата е дефинитивно растение кое како дар од Бога треба сите да го имаме во домашната аптека.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.