6 C
Skopje
четврток, јуни 1, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или патка во нашиот двор, а јас веќе знам дека ќе умре за ден-два. Многупати во бунарот наоѓавме мртва птица или некое друго животно, напишала жената.

  Секојдневно на Интернет можеме да прочитаме многу искуства на луѓе на кои им помогнале светците и молитвите да се излечат од тешки болести. Во манастирот Лепавина е најдено едно неверојатно сведоштво, снимено во 1995 година.

  „Почнавме да доаѓаме во манастирот Лепавина пред пет-шест години. Нашата постара ќерка постојано беше во болници поради гушење и силна кашлица.

  Со неа ги посетивме сите болници во Загреб, Ребро, Воената болница, детската болница во Сребренјак и пак се случи истото. Доаѓаше и остануваше еден месец и пак излегуваше со треска и кашлица. После почнаа да ја болат и отекуваат нозете, не можеше да стане од креветот, затоа имаше многу проблеми со училиштето…

  И кога почнавме да ја носиме во манастирот на молитва, повеќе не и требаа лекови. И користеше најсилни дроги. Кога ќе испиеше едно, цел ден не можеше да излезе од дома, само спиеше и лежеше.

  Нашиот доктор пред половина година ја праша како успеала да се ослободи од лековите. Зашто, тој знаеше за сите тие силни хартии и рецепти што таа ги добиваше во болниците.

  Во почетокот не одевме редовно во црква. Јас и мојот сопруг работевме, изградивме куќа… Повремено одевме на миса. Но подоцна кога се уверивме дека некој може да им наштети на другите стана критично и одевме почесто.Додека течеше лекувањето кај нас дојде една старица од соседството и рече дека ќе биде уште полошо.

  Јас и реков: Нека биде како Бог даде, ние ќе одиме во црква. Подоцна во нејзината куќа се вселиле некои нејзини роднини, маж и жена со деца, но се остана исто, дури и полошо.

  Што се не тие правеа! Ни шетаа по дома, особено кога бевме на поле или кога ќе стигнеше платата. Ги праќаа децата да фрлат кокошка или патка во нашиот двор, а јас веќе знаев дека ќе умре за ден-два. Многупати во бунарот наоѓавме мртва птица или некое друго животно.

  Чувавме кози, сите умреа. Често наоѓаме обични пластични кеси, но секогаш со еден агол отсечен, или трева поставена од двете страни на патот до нашата куќа или некои стапчиња во дворот и на патот …

  Не знам што значи сето тоа, но факт е дека тогаш чувствуваме одреден замор. Ова особено се прави во пресрет на црковните празници, Велигден, Духовден, Сите Светии… претпоставувам за да не се подготвуваме за црква, за да не се концентрираме на молитвата.

  Инаку се молиме многу, понекогаш и по два часа дневно. И кога сакавме да ја крстиме нашата најмлада ќерка, беше ужас, и ни се закануваа со смрт, не смеевме повеќе да се јавиме на телефон.

  Сепак, најлошо е кога ќе сфатиш дека и децата се користат за такви работи. Тоа и некои свештеници го откриле дека има и родители кои ги користат своите деца за таа цел.

  Еднаш, додека нашата најмлада ќерка сè уште беше во инвалидска количка, нивните деца истурија вода, а момчето постојано викаше: Ќе умре! Тие ги гледаа своите деца зад аголот што прават, и јас го гледав сето тоа, но што да правам?!

  Е сега, не знам дали се појаки тиа кога со децата го прават тоа или тоа на децата не смее да им се врати, па се послободни. Во суштина, почнав да се повлекувам во куќата пред нив. Едноставно бев исплашена. Веќе размислувавме да се преселиме, но мислам дека денес е секаде исто.

  Кога ќе одевме во манастирот и ќе се вратевме, едно време е добро. Најпрво со осветена вода од манастирот Лепавина прскавме сè: околу куќата, просторијата, собите, по патот… А мирот е се додека имаме осветена вода од манастирскиот извор, штом ни снемаше од него беше готово.

  Со сигурност можам да кажам дека немаше да ни биде добро да не почневме да доаѓаме на молитвите пред чудотворната икона. Еве, нашиот син, исто како и нашата постара ќерка, тешко се разболе кога тргна на училиште.

  Додека бевме во куќата, тој најде мртво животно во дворот и го допре со раце. Тој доби заразна болест и заврши во болница. Тогаш ние, лекарите не ни знаеја, му дававме да пие осветена вода од манастирот. Секој ден му носевме, а тој едвај чекаше и ја пиеше, само што побрзо да излезе од болница.

  Го избањав во када со таа вода и го помазав со маслото што го освети отец Гаврило. И додека го помазав, му избија сите мозолчиња. Од тоа масло сето тоа излезе од него. Добро беше после тоа. Затоа имаше проблеми со нозете, исто како и нашата ќерка. Почна да го боли, а тој одеднаш се онесвести. Пред тоа трчаше, беше жив и оттогаш едвај оди, едвај оди на училиште.

  Во прво одделение повеќе беше во кревет отколку во училиште. Повторно доаѓавме почесто во манастирот, а состојбата се подобри, на него се гледа дека сега е многу подобро. И нашата ќерка ја чувствува благодатната моќ на маслото што беше осветено во манастирот. Кога ќе ја помазам со тоа масло, таа се опушта и лежи мирна, а некое друго, иако исто така е благословено, не сака да го прифати на себе.

  Божјата милост е голема, во тоа сме се увериле сто пати. Што ни се случи, на пример, пред години, дури и пред да одиме често во црква. Се вративме дома околу десет часот навечер, целото семејство во тоа време беше таму. На тој пат има две големи кривини и само што влеговме во едната, широк камион со приколка претекна трактор. Маж ми почнал да кочи, но во тој момент откажала сопирачката.

  Невозможно е камион, трактор и автомобил да поминат по таа ширина на патот, но ние поминавме. Никогаш нема да ни биде јасно, дали можеби сме поминале покрај ендекот или над него, веќе не знаеме ни каква беше кривината, но ги поминавме и останавме живи.

  Многу ни помага молитвата, и нашата на семејтвото од куќата и од отец Гаврил во манастирот. Дома ја имаме и иконата на Мајката Божја од Лепавина. Едноставно, кога ја гледаме понекогаш гледаме дека е тажна. Дали тоа е поради тоа што направивме нешто погрешно или поради нешто друго, не знам.

  Но, ја гледаме и Нејзината насмевка, и Нејзината убавина, сето тоа можеме да го видиме… Ја научив ќерка ми, секое утро и ја носам иконата да ја бакне. И откако го правам тоа, видов дека таа ми е се поубава“.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.