6 C
Skopje
среда, декември 6, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Благо зајакнување на цената на нафтата на меѓународните пазари

  Цената на нафтата вчера се стабилизира откако еден ден претходно зајакна за 3 отсто наспроти очекувањата дека намалувањето на производството на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) ќе ја урамнотежат понудата и побарувачката на глобалните пазари, во услови на забавување на растот на светската економија.

  На лондонскиот пазар вчера цената на барел се зголеми за 19 центи во однос на претходниот ден, на 60,83 долари. На американскиот пазар барел се тргуваше по незначително повисока цена, од 52,21 долари, пренесе „Хрпортфолло“.

  Кинеската централна банка вчера ја воведе досега најголемата дневна инекција на свежи пари преку обратни репо операции, со влез во финансискиот систем на 83 милијарди долари, во обид да спречи понатамошно забавување на најголемата азиска економија.

  На почетокот на неделата, Кина информираше за слаби трговски резултати во декември. На годишно ниво паднале и увозот и извозот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.