6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  БЕЗ ЦИГАРИ, СЕМАФОРИ И КРИМИНАЛ Ова е единствената земја во светот која има МИНИСТЕРСТВО ЗА СРЕЌА

  Кралството Бутан е будистичка монархија која се смета за една од најсреќните земји во светот. Зборуваме за земја во која само кралот има презиме, каде што сите го слават својот роденден во ист ден и каде мерилото за општествениот напредок не е бруто-домашниот производ, туку бруто националната среќа.

  Бутанците се една од најмладите нации во светот. Речиси една третина од населението е на возраст под 14 години, а просечната возраст во земјата е нешто под 23 години.

  Кралството Бутан е земја без излез на море лоцирана високо на Хималаите, помеѓу Кина и Индија. Бутанците ја нарекуваат својата земја Друк Јул, што во превод значи „Земја на змејот на громот“, што е претставено и на знамето на Бутан.

  Некои истражувачи го сметаат Бутан како инспирација за Шангри Ла, митска земја на среќни луѓе сместена високо на Хималаите. Доколку сеуште не сте го сретнале Бутан, по неколку детали ќе се заљубите во оваа земја.
  Бутан е единствената земја во светот која во својот устав има клаузула која обврзува дека во секое време шумската покривка е најмалку 70 отсто од вкупната територија. Моментално се на 80 проценти.

  Бутанците не слават родендени како нас, ниту пак се сеќаваат на датумот на раѓање. Во моментот кога ќе дојде Новата година, секој жител на земјата станува една година постар.

  Главен град на Бутан е Тимфу, град со околу 10.000 жители. Тој е единствениот главен град во светот, покрај Пјонгјанг, кој нема семафори , а сообраќајот го регулираат полицајци кои се стационирани во куќи богато украсени во традиционален стил.

  Во Тимфу има и кралска палата каде што царува кралот на Бутан, по потекло од семејството Вангчук. Сегашниот крал е Џигме Кесар Вангчук, еден од најмладите монарси во светот. Кога бил млад принц, го посетил тајландскиот крал во Бангкок. Откако се вратил дома, сфатил дека посетеноста на туристите во Бутан скокнала за 10.000 отсто, а посетителите биле главно млади Тајланѓанки заљубени во принцот.

  Освен што е крал на земјата, тој е и единствениот човек во Бутан кој има презиме. Ова е обратно од практиката во Јапонија, каде што царското семејство е единственото без презиме.
  Бутан е познат по своите будистички манастири. Едно од нив е Тигарското гнездо кое послужи како инспирација за филмот на Брус Ли „Во змејското гнездо“.
  Интересен е фактот дека ова е единствената земја во светот каде што е забранета продажбата на тутун.

  Една од најмладите популации во светот. Бутанците се една од најмладите нации во светот. Речиси една третина од населението е на возраст под 14 години, а просечната возраст во земјата е нешто под 23 години.
  Традицијата е една од работите за која многу се грижи во оваа земја. Еден таков обичај налага дека е задолжително да се одбие храната ако ви се понуди и да се каже „мешу мешу“, а потоа да се покрие устата со рацете.

  Секој што ќе го убие кранот со црн врат, кој исто така е загрозена птица за бутанскиот свет, се соочува со доживотен затвор. Всушност, ова ќе му се случи на секој што ќе убие кое било заштитено животно.
  Инцестот не е невообичаен во оваа земја и често се случува брат и сестра да се венчаат за да ја зачуваат чистотата на крвта. Бракот меѓу роднините е уште почест.

  Како што е познато, сите земји во светот го мерат својот напредок според бруто националниот приход, а Бутан го воведе концептот на бруто национална среќа. Бутанците се сметаат себеси за најсреќните луѓе на планетата.

  Сите Бутанци се обврзани со закон да носат традиционална облека од 14 век. Западните бутици не постојат во Бутан.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.