6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Бев во долгови до гуша: Тогаш дознав начин поради кој имам повеќе пари

  Веќе десетти пат ја молев мајка ми да ми позајми пари за да ја поправам колата. Ми даде, но конечно сфатив дека не можам вечно да живеам во долгови.

  Кредитната картичка и минусите на сметката секојдневно ме опседнуваа, постојано бев должна и како никогаш да немав ни денар во паричникот.

  Постојано си велев дека ќе бидам посериозна со парите кога ќе најдам подобро платена работа. И најдов, но за жал повторно бев во разни долгови до гуша.

  Работата дојде до таму што родителите почнаа да ми се закануваат дека веќе нема да ми даваат пари, и тоа со право.

  Она што ме уништуваше беа импулсивните купувања. Гледам нешто што ми се допаѓа и морам да го имам, веднаш. Особено ако е на попуст.

  Така една ноќ, како и многу други, лежев во кревет обидувајќи се да заспијам.

  А тогаш се сетив на зборовите на мајка ми на кои секогаш ги превртував очите: „Ако нешто ти се допадне, не го купувај веднаш. Почекај да видиш дали тоа ќе го сакаш и утре“.

  Решив конечно да ја послушам. Решив тој месец да ги користам парите исклучиво за потребните работи. Првите денови ми беше ужасно – одбивав повици за кафе, возев покрај рестораните за брза храна што побрзо за да не се измамам и да влезам. И не само што штедев пари, туку губев и килограми.

  Правилото кое си го поставив беше јасно – ако навистина го сакам тој предмет и три дена подоцна, ќе го купам.

  Следниот месец, после штедливиот живот, легна платата. Не бев ни свесна бидејќи на сметката имав голема сума од минатата плата. Исто така, кога ги видов првите резултати, сфатив дека штедењето не е само можна, туку и сјајна идеја.

  Секако, тој прв месец беше строг и неодржлив, па си поставив некои нови правила. Решив да не купувам работи кои можам да ги користам само еднаш (на пример – кафе, сендвич, кифли од пекара, пиво во кафуле). Од друга страна, ако нешто многу сакам и три дена подоцна, па и тоа кафе, ќе го купам.

  Не можам да ви опишам колку импулсивни купувања спречив со ова едноставно правило. Се сеќавам дека само еднаш потклекнав и купив сендвич и толку се разочарав во себе што можев да направам подобар и поевтин дома, па решив веќе никогаш да не потклекнувам.

  Кафето го подготвував дома, а и храната. Штедев, а вишокот килограми се топеше. И на се тоа, се топеше и мојот секојдневен стрес. И затоа на сите им го препорачувам своето правило од три дена и една употреба. Верувајте, ќе ви го промени животот.

  Latest Posts

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.