6 C
Skopje
среда, февруари 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Банкнотата од десет швајцарски франци прогласена за најубава во светот

  Меѓународната асоцијација за банкноти (IBNS) ја прогласи банкнотата од 10 швајцарски франци за најубава во светот.

  IBNS е здружение кое вклучува колекционери и од 1961 година го промовира проучувањето на банкнотите, со доделување на наградата за банкнота на годината.

  На веб-страницата на ова здружение е објавено дека банкнотата од 10 франци, изработена од Швајцарската национална банка, е избрана за најубава банкнота во 2017 година и тоа, како што се наведува, во тешка и досега невидена конкуренција.

  Инаку, мотивите на банкнота покажуваат раце на диригент на оркестар, таа има силна златно-жолта боја и врвна заштита од фалсификување.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.