6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дедо Добри – Заштитете ги вашите души! Ако немате вера – засекогаш сте изгубени! Запомнете

  „Бог ми даде добра молитва да се молам, но ѓаволот ме натера да заборавам. И таа беше многу убава! Затоа сега повторно се молам...

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Бабовски: Истекува рокот за поднесување апликации за мерката 3 по ИПАРД-програмата

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и рурланиот развој информира дека утре истекува рокот за доставување апликации за мерката 3 – „Инвестиции во материјални средства во преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи“ по ИПАРД-програмата.

  Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, информира дека со овој јавен повик им се овозможува на домашните претпријатија и на земјоделските задруги да инвестираат во отворање преработувачки капацитети и опрема, при што 50 отсто од инвестицијата ќе им биде кофинансирана, односно финансиските средства по поединечно барање се доделуваат како неповратна финансиска поддршка. Притоа, нагласува Бабовски, 75 отсто од средствата што ќе бидат кофинансирани ќе бидат обезбедени од Инструментот за претпристапна помош за рурален развој на Европската Унија – ИПАРД 2014- 2020, а 25 отсто од средствата ќе бидат кофинансирани од буџетот на Република Македонија.

  „Ги охрабрувам сите стопанственици што сакаат да ги зголемат капацитетите да градат нови или да ги опремат со нови современи машини за преработка на земјоделски производи, месо, млеко, да аплицираат затоа што на располагање само со оваа мерка се 13,2 милиони евра, средства што може да им го олеснат работењето, да ги направат нивните производи со поголема додадена вредност, а претпријатија да станат поконкурентни,“ истакна Бабовски.

  Оваа мерка се однесува на инвестиции во преработувачки капацитети за млеко, млечни производи, месо и производи од месо, вклучително и јајца и живина, овошје, житни зрна, мелнички продукти, вино и шира. Дополнително, финансиската поддршка се зголемува 10 отсто доколку се работи за инвестиции во згради или опрема чија намена е да се подобри енергетската ефикасност, информираат од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и рурланиот развој.

  Ефикасното искористување на парите од ИПАРД-програмата е врвен приоритет на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, но и на Владата, затоа што вложувањето на овие средства во агросекторот значи модернизација и зголемување на конкурентноста на македонското земјоделство, се посочува во соопштението на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Оттаму додаваат дека само на првиот повик од ИПАРД 2 се склучени околу 940 договори со вредност од 18 милиони евра, што е повеќе од целиот програмски период за ИПАРД 1.

  Latest Posts

  Дедо Добри – Заштитете ги вашите души! Ако немате вера – засекогаш сте изгубени! Запомнете

  „Бог ми даде добра молитва да се молам, но ѓаволот ме натера да заборавам. И таа беше многу убава! Затоа сега повторно се молам...

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.