6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно јас сум копија на татко ми, а не мајка ми. Најверојатно овие сомнежи, кои прераснаа во сигурност, се појавија затоа што моите родители се преселиле од селото во градот.

  Татко ми прво замина, а потоа, шест месеци подоцна, мајка ми се пресели кај него. Таа пристигна веќе бремена. Затоа баба ми се сомневаше дека мајка ми го изневерува. Бев лишен од љубовта на моите баба и дедо. Како дете не разбирав зошто. Зошто не ме сакаат?

  Мајка ми, се разбира, беше навредена од таквиот однос кон мене и кон себе. Таа често се тепаше со татко ми поради клеветите на свекрва ми. Но, татко ми претпочиташе да остане неутрален и никогаш не се залагаше за мене.

  Потоа се роди сестра ми. Моите баба и дедо многу ја сакаа. И купуваа разни работи и подароци. Никогаш не купија ништо од мене. Но, јас и сестра ми бевме многу пријателски расположени, се сакавме и никогаш не се каравме. Откако ја доби следната торта, бонбони или джинджифилово, таа веднаш дојде кај мене да сподели.

  Поминаа годините, пораснав, завршив факултет на Правниот факултет. Сега работам во адвокатска канцеларија. Добро заработувам, штедам за хипотекарен кредит. Еден ден баба ми дојде кај мене на работа.
  „Внук, мил“, започна таа, „Стивен е уапсен“. Помогни ми да го извлечам од таму.

  Стивен е нејзиниот најмлад син, вујко ми, четири години постар од мене. Како мал, истиот овој Стивен, повторувајќи по мајка му, ме нарекуваше „копиле“, ме задеваше и ме исмејуваше на секој можен начин.

  – Значи, веќе сум „внук“ – реков, – како станав „внук“, откако јас од „гадови“ станав „копиле“. Ти и син ти ме навредувавте и ме исмејувавте цело детство, а сега дојдовте да помогнете? Нема да ти помогнам. Оди кај друг адвокат.

  Баба ми беше навредена. Немам совест. Воопшто немам совест. Не сакам да им помагам на оние кои цел живот ме навредуваа и понижуваа мене и мајка ми, без никаква причина.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.