6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно јас сум копија на татко ми, а не мајка ми. Најверојатно овие сомнежи, кои прераснаа во сигурност, се појавија затоа што моите родители се преселиле од селото во градот.

  Татко ми прво замина, а потоа, шест месеци подоцна, мајка ми се пресели кај него. Таа пристигна веќе бремена. Затоа баба ми се сомневаше дека мајка ми го изневерува. Бев лишен од љубовта на моите баба и дедо. Како дете не разбирав зошто. Зошто не ме сакаат?

  Мајка ми, се разбира, беше навредена од таквиот однос кон мене и кон себе. Таа често се тепаше со татко ми поради клеветите на свекрва ми. Но, татко ми претпочиташе да остане неутрален и никогаш не се залагаше за мене.

  Потоа се роди сестра ми. Моите баба и дедо многу ја сакаа. И купуваа разни работи и подароци. Никогаш не купија ништо од мене. Но, јас и сестра ми бевме многу пријателски расположени, се сакавме и никогаш не се каравме. Откако ја доби следната торта, бонбони или джинджифилово, таа веднаш дојде кај мене да сподели.

  Поминаа годините, пораснав, завршив факултет на Правниот факултет. Сега работам во адвокатска канцеларија. Добро заработувам, штедам за хипотекарен кредит. Еден ден баба ми дојде кај мене на работа.
  „Внук, мил“, започна таа, „Стивен е уапсен“. Помогни ми да го извлечам од таму.

  Стивен е нејзиниот најмлад син, вујко ми, четири години постар од мене. Како мал, истиот овој Стивен, повторувајќи по мајка му, ме нарекуваше „копиле“, ме задеваше и ме исмејуваше на секој можен начин.

  – Значи, веќе сум „внук“ – реков, – како станав „внук“, откако јас од „гадови“ станав „копиле“. Ти и син ти ме навредувавте и ме исмејувавте цело детство, а сега дојдовте да помогнете? Нема да ти помогнам. Оди кај друг адвокат.

  Баба ми беше навредена. Немам совест. Воопшто немам совест. Не сакам да им помагам на оние кои цел живот ме навредуваа и понижуваа мене и мајка ми, без никаква причина.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.