6 C
Skopje
понеделник, август 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Баба Ванѓа ретко греши: среќата дома доаѓа со помош на овие предмети

  Немате поим за каква магија се способни овие предмети од Ванга
  1) Мед
  Ванѓа велеше: „Мед во куќата – просперитет во куќата“. Од памтивек се верува дека луѓето сакаат мед дома.
  Ова се невидливи суштества кои го чуваат мирот и удобноста на вашиот дом.

  2) Потковица на влезот – за среќа
  првиот предмет што мудрата баба Ванѓа го именуваше е потковицата.
  Таа рече:
  „Чувајте потковица на влезот за среќа и успехот ќе го најде патот до вашиот дом, коњот секогаш носи среќа, а коњот тоа што му треба – потковица“.

  3) Урма и врба
  Познатата баба Ванѓа рекла: „Дланка од семето расте. Нека те заштити и чува твојот дом и секогаш да Го славиш Христа. Врба да се чува дома од година во година, од година во година. Тоа ќе донесе добрина, богатство и успех во сите ваши напори. Вашиот прв пријател и помошник. „
  Засади семе од палма и нека расте. Се верува дека урмата е свето растение кое го чисти домот, го поттикнува ширењето на добрината и чистотата, ја отфрла нечистотијата.

  4) Сапун
  За сапунот Ванѓа вели: „Живеете брзо, се плашите да не успеете со време и всушност работите ги сфаќате површно. Дали ви пречи да потрошите неколку минути обидувајќи се да размислите за суштината на работите кои толку често се дел од секојдневниот живот? Сапун користите само за физичко чистење, но во реалноста може да ви даде многу повеќе. Обичниот сапун дефинитивно треба да го има во вашиот дом, ќе ви служи верно, а ќе го измие сето зло и нечистотија. „
  Побарајте обичен сапун во продавницата – без никакви хемикалии, само со природни состојки.

  5) Лук
  Ставете лук во аголот на заедничката просторија во близина на таванот за да ги одвратите злите духови:
  „Ако сакате да се заштитите себе си и вашата куќа од лекции и зли духови, исплашете ги со лук. Не го сакаат и се плашат, а во куќата каде што има лук, ѓаволот никогаш не може да остане. Како што се појави, така брзо ќе побегне“.

  6) Икона
  Одете во продавницата на црквата и изберете икона што ќе ви стане помошник за живот. Можете да размислите за вашиот избор, но најдобро е да ги погледнете иконите и да ја изберете онаа што ви носи најмногу радост“, вели Ванѓа. Иконата ќе ви биде верен пријател и во тешка ситуација ќе ве утеши, ќе донесе надеж и радост во тагата, а ќе ги смири емоциите. Главната работа е да се свртите со целото срце кон иконата наместо да ја користите за да ги задоволите вашите потреби.

  7) Црн камен
  Големата пророчица Ванѓа вели: „За да може сонот да биде добар, треба да најдеш помошник кој ќе те заштити. Затоа, ќе биде корисно да се најде црн камен покрај патот, најнезабележлив. Ако внесете таков камен во вашата куќа, никогаш нема да имате проблеми со спиењето.

  Latest Posts

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  АКТУЕЛНО

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.