6 C
Skopje
четврток, јули 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бабата и дедото живееле среќно 62 години додека дедо не отворил тајна кутија и не видел

  Маж и жена во американската сојузна држава Тенеси живееле заедно 62 години. Имаа 3 деца и уживаа во внуците.

  Нивниот живот помина во хармонија и разбирање.

  Тие немаа тајни едни од други, освен една ситница. Жената имала стара кутија за чевли што ја чувала во својот плакар. Таа конкретно го замолила нејзиниот сопруг никогаш да не ја отвора за да го одржува нивниот брак среќен, тој ја почитувал нејзината желба и покрај неговата љубопитност.

  Дошол ден кога на жената и се слошило, а лекарите и ја кажале страшната дијагноза дека и останал многу малку живот. Бабата му кажала на својот тажен сопруг дека сега е време да му ја покаже содржината на мистичната кутија.

  Човекот ја донел кутијата со чевли до креветот на бабата, а кога ја отворил буквално здивнал:

  Во кутијата имало 95.000 долари и две изплетени кукли!
  „Што е ова!“, извика дедото

  „Ова е клучот за нашиот среќен живот!“, рече неговата сакана низ насмевка. „Кога се венчавме, баба ми ми советуваше да молчам и да плетам кукла секогаш кога ќе ме налутиш!

  Дедото едвај ги задржа солзите – имаш само две кукли! „А од каде парите!“, праша зачудениот старец.

  „Ова се парите што ги заработив кога ги продадов останатите кукли“, му кажала бабата!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.