6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  АМСМ: Сообраќајот се одвива по влажни коловози, со остатоци од кашест снег

  Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, а наместа со остатоци од кашест снег на коловозот, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ).

  На патниот правец Струга – Ќафасан (до сeло Франгово) поради оштетување на коловозот, брзината на движење е ограничена на 40 километри на час. Од 09:00 часот на делницата А-1 Демир Капија – село Смоквица, сообраќајот се одвива без проблеми за сите видови моторни возила.

  Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Крива Паланка, Страцин, Железнец, Павлешенци и Удово.

  Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

  Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.