6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Американски војници убиени во напад на бомбаш самоубиец во Сирија

  Во експлозија во сирискиот град Манбиџ загинаа четири војници на САД, а тројца се ранети.

  Војската на САД соопшти дека американските војници се убиени во експлозија при рутинска патрола во Сирија.

  „И понатаму собираме информации и штом ќе имаме дополнителни детали ќе ја информираме јавноста“, објави американската војска.

  „Ројтерс“ наведува дека бомбашкиот напад, за кој одговорноста ја презеде Исламска држава, се случи неколку недели откако претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека ИД е поразена во Сирија и дека ќе ги повлече американските трупи од оваа држава.

  Една од веб-страниците поврзана со ИД објави дека бомбаш самоубиец со прслук со експлозив ја нападнал патролата на воената коалиција предводена од САД, кои извршуваат операции во Манбиџ.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.