6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Американец во Скопје: Имате толку мали плати, а живеете толку слободно и убаво

  Антони е Американец кој неодамна ја посети Македонија. Претхоно не ни имал слушнато за неа, но откако започнал да работи на интернет со некои Македонци, добил желба да ја посети.

  -Знаев само дека постои земја која се вика Македонија, ништо повеќе. Откако почнав да работам со група на Македонци, со кои се запознав на интернет, почнав да се интересирам за каква земја станува збор. На почетокот не бев толку близок со нив, па почнав да барам на интернет нешто повеќе. Не најдов ништо интересно, што можеше да ме привлече. Освен политички и етнички пепукување. Постепено почнав да се спријателувам со моите колеги, и така почнав да ја запознавам Македонија. По нивните кажувања, ниту тие не си ја нешто сакаа многу земјата, но успев да заклучам дека живеете опуштен живот. Бидејќи сум туристичи патник, на листата на земји кои сакам да ги посетам во иднина беше и Македонија. Тоа и се случи. Вака ја почнува својата приказна Антони, кој неодамна беше во Македонија.

  Антони сепак е изненаден од Македонија и Македонците. Вели дека очекувал нешто многу помалку, но сепак добил друга позитивна слика.

  -Кога стигнав во Македонија, моите колеги постојано ме шетаа. Најпрвин ме одведоа во кафеана. Таков е адетот. Го пробав најпрекрасниот алкохол, ракија. Не се сеќавам како заврши таа вечер. Се шетавме, низ главиот град, бевме во Охрид, во Кокино, и уште на многу прекрасни места.

  Луѓето се прекрасни. Гостопримливи. Храна е толку многу вкусна и посебна, вели Антони.

  Антони додека престојувал во Македонија имал прилика да оди на домашна слава Св. Архангел, кај еден од колегите.

  -Луѓето знаат да се дружат. Јадење на масата имаше колку сакаш. И пиење. Нешто се славеше. Кај нас го нема тоа. Не одат луѓето на гости еден кај друг. Ретко кога роднините се среќаваат. И тоа ќе се сретнат некаде надвор, не во домашна атмосфера.

  Антони од сето тоа што можел да забележи, изненаден е од платите кои ги земаат Македонците. И покрај тоа што имаат многу ниски примања, тие знаат како да уживаат. Како да си го направат животот поубав. Одат на работа, доаѓаат дома и имаат слободно време за други активности. За дружење, за излегување, за рекреација.

  -Добар народ се Македонците. За жал имаат ниски примиња, мали плати. Каков би им бил животот доколку имаат малу поголеми плати, се прашува Антони, кој сепак си замина од Македонија со позитивна слика за тоа што можеше да го види.

  Latest Posts

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.