6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Американецот Томас нов плејмејкер на МЗТ

  Американскиот кошаркар, Тори Томас (31 год., 180 см.), е новиот плејмејкер на македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром. Томас потпиша едногодишен договор со актуелниот шампион и освојувач на купот. 

  tomas_mzt

  Томас е искусен плејмејкер, кој европската кариера ја почнал пред девет години, а досега играл за 12 различни екипи. Македонија е десеттата земја на Стариот континент каде што Томас професионално ќе настапува, со оглед на тоа што претходно бил дел од екипи од Шведска (Акропол), Холандија (Ханзеваст капиталс и Матрикс меџик), Полска (Туров и Роса Радом), Русија (Спартак Приморје), Србија (Партизан), Италија (Скаволини), Турција (Алиага Петким), Франција (Ле Ман и Шоле) и Грција (Арис).

  Минатата сезона тој беше член на полскиот прволигаш Роса Радом.

  Томас е четвртиот кошаркар од САД кој летово потпиша договор со МЗТ Скопје Аеродром, по Џош Скот, Џеремаја Мејси и Ксавиер Темс. Тука се уште Шарлон Клоф, Ѓорѓи Дреновац, Урош Лучиќ, Јуре Лалиќ, Марко Симоновски, Љубомир Младеновски, Адем Мекиќ и Андреј Цветковски.

  „Металците“ за дваесетина дена со гостување против Црвена звезда ги почнуваат настапите во АБА-лигата, додека на 12 октомври против Уникаха во Малага ја имаат првата обврска во Еврокупот. Во домашното првенство ќе се приклучат дури во вториот дел од сезоната.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.