6 C
Skopje
понеделник, јуни 24, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Амбасадорот на Турција во САД го обвини сенаторот Менендез за поддржување тероризам

  Амбасадорот на Турција во Вашингтон го возврати ударот кон сенаторот од САД поради коментарите дека тој ја поддржува терористичката група ПКК, негирајќи дека Курдите во Сирија се терористи.

  Сердар Килиџ упати критики кон сенаторот Боб Менендез кој лажно ја оцени терористичката група како најблизок сојузник на Вашингтон.

  „За ваша информација, групата YPG/PYD не ги претставува сириските Курди“, изјави Килиџ на Твитер.

  „Прашајте ги оние 300.000 Курди од Сирија кои избегаа од насилствата и се сега бегалци во Турција. Тие се уште не можат да се вратат во своите домови во Сирија бидејќи вашите „сојузници“ не им го дозволуваат тоа“, додаде Килиџ.

  Менендез е познат по своите анти-Турски изјави, а во скоро време беше против скорешната одлука на Доналд Трамп да ја повлече војската од Сирија, опишувајќи го потегот како „погрешен“.

  „Со наглото повлекување на американската војска од Сирија, кабинетот на Трамп ги напушта Курдите, кои се наши најблиски сојузници во борбата“, изјави Менендез.

  „Сенаторот треба да научи повеќе на оваа чувствителна тема“, вели Килиџ.

  „Она што вие го дефинирате како „Курди, нашите најблиски сојузници“ е група која е огранок на ПКК, терористичка група која е принаена како таква и од страна на САД“, додава амбасадорот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.