6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Акушерка не можеше да ги сокрие солзите: Плачев гласно кога семејство без деца посвои близнаци

  Работам како акушерка скоро триесет години.
  Секојдневно ја земам малата искра, полна со многу жед за живот, која блескаше од безгранична радост во очите на секоја од мајките кои ги родиле своите деца. Тешко е да се измерат степените на доживеана радост.

  Изминатите години ја создадоа во мене точната големина на степенот на светлина што се роди од радоста на пречекот на вашето дете.

  Тоа е само моја мерка. Таа е како лебдечки зрак на силна, многу силна светлина! Научив непогрешливо да ја препознавам оваа големина. Ме фаќа морници кога гледам поинакви очи на родилката како го трга погледот од детето и со очекување дека наскоро ќе го напушти родилиштето и ќе го остави тука.

  Во таков момент се згрозувам кога гледам такви очи, неспособни да испратат зраци, се затвораат, се оттргнуваат од нервоза, а јас, откако го земав малиот нов живот, сум подготвен никогаш повеќе да не им го дадам.

  Ги примам и оние бебиња кои не одат со мајките, туку остануваат тука. И оттука одат во разните сиропиталишта. Какви сираци се овие мали невини души! И тие се создадени од мајка и татко. Несакана. Пред такви деца најлудо им чука срцето на мајката, го кревам притисокот!…

  Одам во детското одделение. Се сеќавам дека беше време да ги посвојам близнаците – момче и девојче. Не можат да ги разделат, а посвоителите не посочиле дека можат да земат две деца. Ако овие не се сложат, можеби следните ќе се сложат! Во грлото ми се формира грутка од глетката на децата кои кротко спијат во оваа соба со непозната судбина.

  Со најголема болка ги испраќам во згрижувачки домови, а само јас знам како дошле на овој свет и ме боли да размислувам што ги чека.

  Го чекам утрото во мисли. Онаа, младата жена што ја добив синоќа, лесно се породи и сега е среќна. Таа им ја соопшти веста на своите роднини.

  Утрово ќе дојдат – посвоителите. Аплицираат со години. Сега им е редот. Одлучувам да ги чекам и да разговарам со нив.

  Мојата должност е одамна минато, но одлучувам да останам и да ги чекам.
  Ги среќавам во рецепција. Ја видов само жената.

  – Има две деца – близнаци – велам едноставно и кратко. Жената го погледна својот сопруг молбено и со надеж.
  „Се согласуваме да ги земеме и двајцата“, едноставно одговорил сопругот.

  За неколку дена морале да ги чекаат пополнетите документи. Одеднаш поверував на овој пар. Ги очекував во назначениот ден и време. Да не бев на работа тој ден, сепак ќе дојдам во болница и ќе видам се со свои очи.

  Поинаку нема да имам мир.
  Станав рано, не сакав и не можев да размислувам за ништо друго – само се запрашав. Нема да се поколебаат? Дали ќе дојдат, или се предомислиле и одбиле. Влегувам во болница и одам кај близнаците.

  Тие беа нахранети и спиени со стегнати тупаници. Тоа не ме задржа. Отидов на излезот. И ги видов. Дојдоа со букети, торти, огромни пакувања – една сина и една розова. Едвај се поздравивме со возбуда, блескајќи од радост. Тие – новопечените мама и тато, треперејќи го зедоа едното од децата.

  И двајцата плачеа! Од очекувањето наталожено низ годините, од нивниот исполнет сон, од нивната двојна радост. Ги гледав, а тие, кутрите, не знаеја ниту да ги галат, како да уживаат во нив. Само ги погледнаа и светнаа, а солзите им течеа од радост и возбуда!
  Не можам да издржам овде, а солзите ми паѓаат.

  Не ги задржувам и бликаат уште повеќе. Покрај мене поминуваат колеги во бели мантили. Тие разбираат за што сум толку возбуден. Ако плачам, тогаш застанав на врвот на мојата вера – солстициумот…

  Моите образи се чувствуваат влажни. Навистина ја преживувам вчерашната радост. Ја наведнувам главата, го гледам комплетот и низ солзи се насмевнувам – претерав со волната во жолта боја. Во него пулсираат сончеви кругови.

  – Еве го мојот одмор! – Размислувам и ги ставам комплетот и сноповите волна во корпата.
  Потоа долго време не можам да заспијам покрај моите долго заспани внуци.
  Ќе имам ли сила да ја преживеам секоја надеж?!…

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.