6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  Ако страдате од болки во срцето, вкочанети екстремитети и оток, тогаш треба да го прочитате ова

  Бидејќи калиумот во организмот во доволна количина е многу важен за неговото нормално функционирање, неопходно е да се утврдат симптомите на недостаток на калиум за да се одржи оптимално ниво на овој минерал.
  Симптоми на дефицит на калиум во телото

  1.Постојан замор
  Дали се чувствувате уморно, исцрпено цело време, немате доволно енергија да ја завршите вашата вообичаена работа и изгубивте интерес за сè? Причината за оваа состојба може да биде недостаток на калиум. Калиумот обезбедува рамнотежа на вода и електролити во телото, производство на енергија, ја регулира неговата употреба и пренос во клетките.

  2. Зголемен крвен притисок
  Калиумот се наоѓа внатре во клетката, ги релаксира крвните садови. Натриумот е антагонист на калиум. Ја задржува водата во телото. Ако има недостаток на калиум во телото, натриумот веднаш се акумулира, што ја зголемува содржината на вода во телото, а со тоа и крвниот притисок.

  Високиот крвен притисок е претходник на кардиоваскуларни болести, бубрежни заболувања, намалено либидо и невролошки заболувања.

  3. Мускулна слабост, грчеви и грчеви
  Калиумот обезбедува нормална работа на мускулите. Повеќе физички вежби – поголема загуба на калиум. Затоа, пред претстојниот интензивен тренинг и после него, нема да биде излишно да се надополнуваат резервите на електролити во телото.

  4. Срцева аритмија
  Срцето е многу моќен мускул кој никогаш не мирува. Калиумот е особено важен за функционирањето на срцето, бидејќи е спроводник на електричните импулси кои ги регулираат контракциите на срцевиот мускул. Долготрајниот недостаток на калиум може да предизвика срцева слабост, што се манифестира како аритмија или забрзан пулс.

  Способноста на срцето да се стега и да се релаксира е одредена од количината на калиум и натриум во телото. Без калиум, срцето може да попушти во секое време бидејќи ќе престане да се собира. Недостатокот на калиум е честа причина за неправилен срцев ритам каде што протокот на крв станува прекинат. Се развива срцева слабост, постои опасност од тромбоза.

  5. Запек
  Доброто варење бара работа на мускулите, а калиумот е одговорен за мускулната контракција. Недостатокот на калиум доведува до лоша перисталтика и лошо варење. Резултатот е тешко движење на дебелото црево.

  6. Вкочанетост, грчеви на екстремитетите
  Комуникацијата помеѓу нервните клетки се врши со помош на електрични импулси. Овој процес е обезбеден од електролити.

  Еден тип на пумпа постојано работи во телото – натриум-калиумова пумпа. Неговата задача е да акумулира позитивно наелектризирани калиумови јони внатре во клетката, да испумпува негативно наелектризирани натриумови јони. Ова е неопходно за да се одржи потенцијалната разлика низ клеточната мембрана.

  Како резултат на постојано менување на односот на калиум и натриум, се создава електричен потенцијал за пренос на нервните импулси. Ако калиумот е исцрпен од клетката, потенцијалот на клеточната мембрана се менува, предизвикувајќи формирање на електрични импулси.

  Оваа потенцијална разлика создадена од пумпата калиум-натриум предизвикува контракција на мускулните влакна и срцевиот мускул. Токму прекршувањето во преносот на нервните импулси предизвикува вкочанетост и грчеви во екстремитетите.

  7. Вртоглавица
  Нискиот калиум негативно влијае на циркулацијата на крвта. Во случај на недостаток на калиум, мозокот е слабо снабден со кислород, што резултира со вртоглавица. Во случај на постојана вртоглавица, консултирајте се со лекар.

  8. Подуеност
  Важен фактор за недостаток на калиум е преработената храна. Како по правило, тие содржат многу натриум. Конзумирањето храна со висока содржина на сол е сигнал за телото да акумулира течност со цел да се намали концентрацијата на сол во крвта. Недостатокот на калиум не ја компензира големата количина на натриум што се снабдува со храна. Балансот на натриум-калиум е нарушен.

  Така, симптомите на недостаток на калиум во телото се различни. Опишаните симптоми може да бидат и симптоми на други болести. Затоа, ако се чувствувате лошо, треба да се консултирате со лекар. Симптомите на недостаток на калиум треба да се потврдат со дијагностички метод. Не само-лекувајте се!

  За да ги избегнете наведените симптоми на недостаток на калиум, избегнувајте ги причините за неговото појавување. Имајте на ум дека жените често имаат симптоми на недостаток на калиум поради следење различни диети, земање диуретици и лаксативи.

  Кај мажите, симптомите на недостаток на калиум се појавуваат како резултат на значителен физички напор и злоупотреба на алкохол.

  Извор: lekuvai

  Latest Posts

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.