6 C
Skopje
среда, март 22, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Од вистински живот: Ја повикав 5 години подоцна. На мое најголемо чудење, таа го крена телефонот како да ме очекуваше

  Ја повикав 5 години подоцна. Доволно чудно, таа не го смени бројот, како да ме очекуваше. Кога го зедов телефонот, се тресев. Нејзиниот глас беше...

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Ако со денови немате одено во тоалетна, само изедете го ова и ќе трчате во тоалет

  Сите барем еднаш сме ги доживеале непријатните симптоми на запек, како што се надуеност и болки во стомакот. Неправилните движења на дебелото црево може значително да го нарушат квалитетот на животот.

  Запекот е обично вообичаен феномен, но доколку стане постојан феномен во нашите животи, може да донесе одредени компликации како хемороиди.

  Интересно е тоа што многу луѓе погрешно го толкуваат терминот запек, сметајќи дека е проблем кога столицата не е присутна секој ден. Но, нормалната динамика на празнење може да биде до 2-3 пати на ден, до 2-3 пати неделно, во зависност од метаболизмот, кој варира од личност до личност.

  Сепак, современото темпо на живот го направи запекот еден од најчестите дигестивни проблеми кај луѓето во развиените земји.

  Иако недостатокот на физичка активност, изложеноста на стрес, употребата на одредени лекови или занемарувањето на потребата за празнење на цревата значително придонесуваат за влошување на проблемот со нередовното празнење на дебелото црево, се чини дека главната причина сепак лежи во она што го јадеме и многу повеќе. точно – што НЕ јадеме.

  Имено, за редовно празнење треба да внесуваме најмалку 25 грама влакна дневно преку исхраната, а истражувањата покажуваат дека типичната исхрана на луѓето во развиените земји во просек обезбедува само 15 грама влакна.

  Доколку имате проблем со нередовно празнење на желудникот, пробајте го следниот рецепт и никогаш повеќе нема да имате проблем со перисталтика.

  Рецепт за мрзливи црева

  Производи: 5 сливи, 3 суви смокви, 3 датуми, 1 лажица ленено семе, 3 лажици овесна каша, 1 лажица мелени или мелени ореви, 500-600 мл млака вода / јогурт / газирана минерална вода со магнезиум

  Начин на подготовка:
  Јадењето се подготвува навечер, а количината на храната можете да ја зголемите или намалите, т.е. прилагодете ги на вашите сопствени потреби.

  Сите состојки сомелете ги ситно и прелијте ги со топла вода. Можете исто така да ги измешате сите заедно или само да ги исечете на мали парчиња (по желба). Следниот ден изедете ја смесата наместо појадок.

  Latest Posts

  Од вистински живот: Ја повикав 5 години подоцна. На мое најголемо чудење, таа го крена телефонот како да ме очекуваше

  Ја повикав 5 години подоцна. Доволно чудно, таа не го смени бројот, како да ме очекуваше. Кога го зедов телефонот, се тресев. Нејзиниот глас беше...

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.