6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Ако сакате да станете богати за кратко време, купете 100 хектари земја и засадете кралско дрво

  Засади кралско дрво и ќе си ја зголемиш финансиската состојба. Нов начин за релативно брзо влегување во „Клубот на милионери“ добива на популарност кај нас во Македонија и соседна Србија. Земјиштето и во двете земји, го има во изобилство, а цените и понатаму се релативно ниски.

  И повеќето луѓе имаат наследени парцели, така што примената на овој начин е прифатлива и лесна. Идејата е да се посее сопствената земја со пауловинија или како што соседите ја нарекуваат „Кралското дрво“, а кај нас е познато и како „Дрвото на иднината“. Ова е посебен хибрид кој потекнува од Кина, но балканската клима му одговара.

  Ова растение се смета за уникатно поради неговиот екстремно брз раст. Зголемете, како она на пауловнија од 0,7 на 1 куб. м за 7-8 години е неспоредлив со кој било друг вид дрво.

  Брзиот раст на овој вид дрво го прави особено вреден за садење големи индустриски површини, изгорени шуми, подножја и свлечишта. За разлика од другите видови, Пауловнија достигнува висина од 5-10 метри за само 2 до 4 години.

  Се произведува квалитетно дрво кое е лесно, цврсто и стабилно и брзо се суши на воздух.

  Внатрешноста му е мазна и фина, без дефекти и затоа е многу барана на европскиот пазар. Отпорен е на кршење, виткање и деформација и дава неверојатна резонанца доколку е обложена со музички сали.
  Се користат и листовите од кои може да се добие биоетанол.

  Тие се богати со азот и протеини, можат да се хранат со животни, а некои лекови се произведуваат и од нивните состојки. Боите се убави, но и корисни. Се користат за лековити чаеви и сирупи.

  Еве прелиминарна проценка на бизнисот со пауловнија со парцела од 100 хектари и проценка од 8 години:

  Трошоци
  -Трошоци за изградба на плантажата – 50.000 евра
  -Трошоци за одгледување, кроење, наводнување – по хектар годишно – 150 евра или за 100 декари – 120.000 евра
  – Трошоци за работна сила на плантажата – 75.000 евра
  ВКУПНО: 245.000 евра

  Приходи (песимистичко сценарио)
  – родот од декар – 50 кубни трупци, од 100 декари – 5000 кубни метри по 200 евра, просечна цена = 1.000.000 евра.

  Засади кралско дрво и станеш богат!

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.