6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ако сакате да станете богати за кратко време, купете 100 хектари земја и засадете кралско дрво

  Засади кралско дрво и ќе си ја зголемиш финансиската состојба. Нов начин за релативно брзо влегување во „Клубот на милионери“ добива на популарност кај нас во Македонија и соседна Србија. Земјиштето и во двете земји, го има во изобилство, а цените и понатаму се релативно ниски.

  И повеќето луѓе имаат наследени парцели, така што примената на овој начин е прифатлива и лесна. Идејата е да се посее сопствената земја со пауловинија или како што соседите ја нарекуваат „Кралското дрво“, а кај нас е познато и како „Дрвото на иднината“. Ова е посебен хибрид кој потекнува од Кина, но балканската клима му одговара.

  Ова растение се смета за уникатно поради неговиот екстремно брз раст. Зголемете, како она на пауловнија од 0,7 на 1 куб. м за 7-8 години е неспоредлив со кој било друг вид дрво.

  Брзиот раст на овој вид дрво го прави особено вреден за садење големи индустриски површини, изгорени шуми, подножја и свлечишта. За разлика од другите видови, Пауловнија достигнува висина од 5-10 метри за само 2 до 4 години.

  Се произведува квалитетно дрво кое е лесно, цврсто и стабилно и брзо се суши на воздух.

  Внатрешноста му е мазна и фина, без дефекти и затоа е многу барана на европскиот пазар. Отпорен е на кршење, виткање и деформација и дава неверојатна резонанца доколку е обложена со музички сали.
  Се користат и листовите од кои може да се добие биоетанол.

  Тие се богати со азот и протеини, можат да се хранат со животни, а некои лекови се произведуваат и од нивните состојки. Боите се убави, но и корисни. Се користат за лековити чаеви и сирупи.

  Еве прелиминарна проценка на бизнисот со пауловнија со парцела од 100 хектари и проценка од 8 години:

  Трошоци
  -Трошоци за изградба на плантажата – 50.000 евра
  -Трошоци за одгледување, кроење, наводнување – по хектар годишно – 150 евра или за 100 декари – 120.000 евра
  – Трошоци за работна сила на плантажата – 75.000 евра
  ВКУПНО: 245.000 евра

  Приходи (песимистичко сценарио)
  – родот од декар – 50 кубни трупци, од 100 декари – 5000 кубни метри по 200 евра, просечна цена = 1.000.000 евра.

  Засади кралско дрво и станеш богат!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.