6 C
Skopje
петок, февруари 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ако не можете да ја направите оваа вежба со затворени очи, имате проблем! Пробајте веднаш

  Лесна, но и ефективна вежба што потекнува од Кина – јин ај Ди Ли, може да има позитивно влијание врз следните неколку децении од вашиот животот.

  vezba kineska

  Како и други поговорки од кинескиот јазик, и следнава има силно значење: “Златен петел стои на една нога!”

  Ако сте во 40-тите години и не можете да  задржите рамнотежа со затворени очи повеќе од 10 секунди на една нога, тоа значи дека имате тело на 60-годишен човек. Вежбата дополнително се комплицира, бидејќи треба да се направи со затворени очи.

  Губење на рамнотежа покажува дека е нарушена енергетската врска помеѓу нашите внатрешни органи и дека нашата биолошка возраст е поголема од реалната, т.е.организмот е постар од реалните ни години.

  Вежбата Јин Ај ду Ли ја засилува оваа енергетска поврзаност и го забавува стареењето. Оваа терапија за здравство нема да ве чини ништо и не боли. Само треба да се земе две минути на ден и да ја правите вежбата редовно.

  Еве како да ја направите вежбата:

  Застанувате во исправена положба, со допрена еден до друг нога, исправен грб и нежно изтегнат врат, вдишете и издишете 2-3 пати, а потоа подигнете ја една нога долж другата нога. Не треба да ја кревате ногата високо и не очајувај веднаш, ако изгубите рамнотежа, со текот на времето ќе станете посигурни.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.