6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Ако компирот изгледа вака, НЕ ЈАДЕТЕ ГО, тој е полн со токсини!

  Во нашата култура, компирите се меѓу главните зеленчуци на сечие мени. Но, кога ги купувате, треба да обрнете посебно внимание на еден детал. Тој открива дали компирот содржи пестициди кои можат да бидат опасни по нашето здравје.

  Знак дека зеленчукот содржи токсични материи е зелената кора од компирот.

  Првото нешто што треба да се нагласи е дека создавањето зелена боја на кората од компирот е природен процес. Кога оваа храна е изложена на светлина, таа почнува да произведува хлорофил, зелен пигмент кој дава боја на многу растенија и алги.

  Затоа, бојата на кората од компирот се менува од жолта или светло кафена до зелена. Потешко е да се забележи зелената боја на компирот, кој има темно кафеава боја на кожата, но најдобро ќе ја видите кога ќе изгребете или излупите дел од кожата – ако забележите зелени траги под кожата , тоа значи дека нивниот токсин започнал да избледне.се развива.

  Треба да се истакне уште нешто – хлорофилот, кој му дава зелена боја на компирот, е сосема безопасен и го содржи многу намирници кои ги јадеме секојдневно, но еве уште една опасна супстанца – соланин .

  Кога во овој зеленчук се создава хлорофил поради изложување на светлина, тој го стимулира производството на супстанца која ја штити оваа храна од инсекти, бактерии, габи… За жал, оваа супстанца, соланин, може да биде токсична за луѓето.

  Соланин работи така што го инхибира ензимот вклучен во разградувањето на одредени невротрансмитери. Дејствува и со оштетување на клеточните мембрани и може негативно да влијае на интестиналната пропустливост.

  Оваа супстанца е присутна во мали количини во кората и месото на компирот, но поради изложеноста на сончева светлина се произведува во поголеми количини.

  Дали лупењето компири може да помогне?

  Нивото на соланин е највисоко во кората на компирот и во таа смисла, лупењето може значително да го намали присуството на овој отров. Истражувањата покажуваат дека со лупење се отстрануваат најмалку 30 отсто од соланин од компирот, но повторно, тоа значи дека уште 70 отсто остануваат во овој зеленчук.

  Дури и готвењето, пржењето, печењето не помага значително да се намали нивото на оваа супстанца, така што дури и по термичка обработка зелениот компир нема да биде побезбеден за јадење .

  Ако забележите само мали дамки со зелена боја на храната, можете да ги исечете и да ги изедете преостанатите компири, но ако зелената нијанса се појави на многу места на зеленчукот, најдобро е да не ја јадете .

  За да се спречи производството на соланин во компирот, најдобро е овие зеленчуци да се чуваат на суво и темно место по купувањето, за да не бидат погодени од сончева светлина, како и превисоки или прениски температури.

  Latest Posts

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.