6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Ако имате проблеми со мравки во домот – овие решенија ќе Ви ги решат маките

  Многу луѓе, особено оние кои живеат во куќи се соочуваат со мравки во внатрешноста на домовите. Ова се некои трикови кои може да ги пробате и да видите кој од нив ќе ви помогне да ги отстраните овие инсекти од вашиот дом.

  Креда
  Ова е еден од поефикасните трикови. Ставете малку креда во прав на местата од каде влегуваат мравките или подвлечете линија со кредата на влезот. Таа ќе служи како бариера за да влезат.

  Лимон
  Исцедете лимон или ставете кора од лимон на местата од каде мравките доаѓаат. Подовите може да ги измиете со вода во која има лимонов сок. Мравките не ја сакаат миризбата на лимонот, па ќе стојат подалеку од вашиот дом. Се што е кисело и горко може мравките да ги држат подалеку, но секој шеќер е нивен најдобар пријател.

  Портокал
  Портокалот е ист како лимонот и ги држи мравките подалеку. Направете паста од една чаша топла вода и неколку кори од портокал. Намачкајте ја оваа паста околу влезните точки и избришете потоа.

  Бибер
  Мавките мразат бибер. Истурете на влезните точки во домот. Исто така можете да направите мешавина од бибер и вода и да испрскате во близина на местата од каде тие влегуваат.

  Сол
  Кујската дол е еден од најдобрите и најевтини начини природно да ги отстраните правките. Користете обична сол. а се што треба е во зовриена вода да додадете голема количина сол и да мешате додека не се растопи. Испрскајте околу нивните влезни точки.

  Алкохолен оцет
  Мравките не го поднесуваат мирисот на алкохолниот оцет. Подгответе течност со еднаква количина вода и оцет. Додадете некое етерично масло и измешајте. Со оваа течност испрскајте на местата од каде мравките влегуваат. Повторете еднаш дневно.

  Цимет
  Стацете цимет во прав околу влезните точки. Се верува дека помага бидејќи мравките не сакаат силен мирис, а циметот го има.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.