6 C
Skopje
вторник, јануари 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  Ако имате влага и мувла во домот ви се закануваат овие болести

  Влагата во домот заедно со лошата вентилација на воздухот создаваат совршени услови за појава на мувла. Најчесто мувлата се појавува во бањата, кујната, подрумот, водоводните цевки и на други места каде постои влага.

  Може да се појави и на ѕидот, тепихот и мебелот доколку овие површини останат влажни подолго време. Влагата најчесто се шири од кујната и бањата каде се создава пареа која може да кондензира и да се претвори во капки вода. Кондензацијата најчесто се случува на прозорците и во ќошевите на собите кои се поладни и каде што има помало циркулирање на воздухот.

  Здравствени проблеми како резултат на мувлата

  Мувлата може да предизвика проблеми со нашето здравје, особено доколку подолго време сме изложени на нејзиното влијание. Таа може да ослободи лош мирис и да ве натера да кивате поради одредени честички што ги ослободува во воздухот. Кивањето не значи дека сте алергични на мувла, но кај некои луѓе може навистина да се појават симптоми кои укажуваат на алергија:

  • Астма или некои други респираторни болести;
  • Чешање, солзење и црвенило во очите;
  • Главоболка или мигрена;
  • Хронична кашлица;
  • Проблеми со синусите;
  • Затнат нос;
  • Замор;
  • Осип на кожата;
  • Често кивање. Некои видови на мувли се причина за создавање на микотоксини кои можат да бидат доста опасни за нашето здравје. Изложеноста на високи нивоа на микотоксини може да предизвика и невролошки проблеми.
  • Доколку забележите било какви проблеми со вашето здравје како резултат на мувла препорачливо е веднаш да се обратите на лекар.

  Latest Posts

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.