6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  Наскоро повторно ги поместуваме стрелките на часовникот – еве каде веќе не го менуваат времето!

  Доаѓа пролет, а со неа доаѓа и преминот кон летно сметање на времето, како и секоја година. Во 2023 година, сите ние мора да ги...

  Ако возачот пред вас неочекувано ги прекрсти рацете, треба итно да го направите следново

  Многу луѓе не разбираат дека возењето автомобил е исклучително одговорен процес. На крајот на краиштата, секоја несериозност, невнимание или брзање на возачот може да доведе до непоправливи последици. И потребни се години за да станеш вистински вешт и искусен возач.

  Денес ќе ви кажеме како да ги разберете гестовите на возачите на патот. Навистина, покрај воспоставените сообраќајни правила, постојат и непишани закони кои возачите ги почитуваат. И би било убаво да се разбере овој неофицијален јазик.

  ГЕСТОВИ НА ВОЗАЧОТ
  Пред сè, вреди да се напомене дека сите гестови на возачите треба да се земат разумно. На крајот на краиштата, ова не е директен водич за акција, само информации што треба да се земат предвид.

  Можеби, со помош на неговите гестови и други сигнали, некој друг учесник во сообраќајот сака да ви пренесе нешто сосема поинакво од она што сте го мислеле. Затоа, не слепо следете ги упатствата на другите луѓе, немојте да бидете мрзливи самостојно да ја процените ситуацијата на патот.

  Гест со вкрстени раце
  Што значи ако возачот на автомобилот што доаѓа на момент го пушти воланот и ви ги покаже рацете скрстени пред него? Сигурно дури и интуитивно прониклива личност ќе претпостави дека е предупредена за некаква опасност. Но, што точно е поентата овде?

  Најчесто од напред (од каде доаѓа автомобилот што доаѓа) поминувањето е тешко или едноставно невозможно. Можеби доаѓа голема несреќа или сообраќаен метеж. Иако патот напред може да биде блокиран и поради некоја друга причина. Затоа имајте на ум дека ќе мора да продолжите да се движите на некој друг начин.

  Интересно е што сличен гест може да се забележи на вашата адреса кога се движите во погрешна насока на еднонасочен пат. Згора на тоа, дури и пешаците можат да укажат на таква сериозна грешка. Пишете дали некогаш сте биле во ваква смешна ситуација.

  Други гестови
  Ако возачот на друг автомобил покажува кружни движења со едната рака во ваша насока, тогаш ова е причина итно да ги проверите тркалата. Можно е едно од тркалата на автомобилот да е рамно или да се појавил друг дефект. Понекогаш возачот на друг автомобил едноставно може да покаже со прст на „проблемативното“ тркало. Во овој случај, ќе биде уште полесно да се разбере гестот.

  Ако друг возач гестикулира да ја отвори вратата, тоа значи дека вашата врата не е правилно затворена. Може да укаже и на отворено капаче на резервоарот. А гестикулациите на рацете нагоре и надолу може да значат отворено багажникот.

  Љубопитно е што понекогаш возачот на камион, чии задни тркала се двојни, може да покаже кука-. Но, искусен возач нема да биде навреден, туку само непречено ќе застане. На крајот на краиштата, таков гест значи дека камен или друг предмет е заглавен меѓу тркалата близнаци. Со брзина може да полета и да влезе во нечиј автомобил. Затоа, треба внимателно да се отстрани што е можно поскоро.

  Ако некој друг возач ви го привлече вниманието и неколку пати ја стиска и олабавува раката, покажувајќи пет прсти, тогаш на овој начин обрнува внимание на вашите трепкачи. Можеби сте заборавиле да ги исклучите. Или заборавил да го вклучи при изведување на претходните маневри, а тоа не му се допаднало на возачот на соседниот автомобил.

  Се надеваме дека ова знаење ќе му помогне на читателот да се чувствува посигурен на патот. И сега ќе знаете што точно ви кажуваат гестовите на другите возачи. Проверете го и вашето знаење за сообраќајните правила и одговорете кој треба да пушти црвениот автомобил. Исто така, погледнете го декодирањето на иконите на контролната табла.

  Latest Posts

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  Наскоро повторно ги поместуваме стрелките на часовникот – еве каде веќе не го менуваат времето!

  Доаѓа пролет, а со неа доаѓа и преминот кон летно сметање на времето, како и секоја година. Во 2023 година, сите ние мора да ги...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.