6 C
Skopje
четврток, јули 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од жртвата. Најновите техники за наплата се продаваат слободно на Интернет. Плаќањето се врши со виртуелната валута биткоин што не може да се следи, а балканските криминални групи веќе и наредиле да проверат како функционира“, пишува Телеграф.

  Уредот е наречен „Инфузија 6“, создаден од Романци, идентификувани како еден од најдобрите сторители во областа на измама со банкарски картички.

  Се продава од сајт кој е поставен на романски сервер и најверојатно регистриран на невалидна адреса во САД, покажа увидот на весникот.

  Порталот е создаден во август 2016 година и е меѓу најпосетуваните со висок рејтинг. „Го направивме тоа помалку, попаметно и побрзо“, го рекламираат креаторите својот производ. Првично цената на машината беше 0,8 биткоини, еднаква на 1.200 евра, а купувањето за повлекување картичка го праќа позната курирска компанија и доаѓа од 3 до 5 дена. Во моментов, производителите започнаа промоција и го продаваат својот додаток за 0,5 биткоини.

  Infusion 6 е подобрена верзија на неговиот претходник, во која крадецот морал да се приближи на 8 сантиметри од жртвата за да ги сними податоците од картичката.

  Интересен факт е дека производителите создадоа посебна безбедносна опција. Овозможува шифрирање на украдените информации од странска пластика, така што во случај насилникот да биде фатен од полицијата, истражителите не можат да докажат дека уредот бил користен за злоупотреба, бидејќи податоците на него се веќе шифрирани.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.