6 C
Skopje
понеделник, јуни 24, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Адеми: Вложивме 40 милиони денари за спортска сала во Гостивар, очекуваме во неа да израснат врвни спортисти

  Министерот за образование и наука, Арбер Адеми, учествуваше на отворањето на новата спортска сала на основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, која, како што рече при обраќањето, е значајна освен за учениците и наставниците од ова училиште исто така и за другите млади кои се занимаваат со рекреација и спорт.

  Спортската сала на ОУ „Мустафа Кемал Ататурк“ е со површина од 1 300 квадратни метри и има вградени гардеробери, туш-кабини, простории за сместување на спортските реквизити, како и посебни простории за наставниците по спорт и спортски активности. Опремена е со реквизити за кошарка, ракомет, мал фудбал, одбојка, пинг-понг и гимнастика. За нејзината изградба се потрошени 40 милиони денари од проектот „Изградба и опремување на 145 спортски сали во училиштата“ финансиран преку Банката за развој на Советот на Европа и буџетот на Министерството за образование и наука.

  Адеми на отворањето кажа дека спротската сала може да ја користат клубовите, здруженијата и организациите кои ќе можат да ги развиваат своите обуки и професионални натпревари во овој објект.

  Салата ги задоволува стандардите што ги бараат федерациите и националните и меѓународните организации, за што министерот Адеми изрази уверување дека од тука ќе произлезат многу нови врвни спортисти и спортски работници и ќе бидат иницирани врвни успеси и достигнувања.

  Преку проектот „Изградба и опремување на 145 спортски сали во училиштата“ досега целосно се изградени и опремени 65 спортски објекти, од кои 26 во средни училишта и 39 основни училишта.

  „Само годинава успеавме да ја заокружиме изградбата на 5 објекти, додека други 9 започнавме да ги градиме, а активностите се во тек и етапно ќе бидат заокружувани“, рече Адеми.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.