6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  АБА: Пораз за крај на сезоната на Карпош Соколи

  Дебитанската сезона во АБА лигата, во која изборија опстанок, кошаркарите на Карпош Соколи ја завршија со пораз во Сремска Митровица од екипата на Мега Лекс 82:69 (15:20, 25:22, 22:18, 20:9).

  Карпош Соколи деби настапот во АБА лигата го завршија со 10 победи и 16 порази, изборија опстанок што и беше примарната цел пред почетокот на сезоната. Во Сремска Митровица екипата на Драган Николиќ го контролираше натпреварот до 27.минута во која имаше предност од 50:58.

  Останатите 13 минути му припаднаа на домашниот тим, чии кошаркари третата четвртина ја завршија со серија 12:2 за 62:60, а победникот го решија во воведните минути од последната четврина со нова 11:3, кога прв пат имаа двоцифрена предност 73:63.

  Бојан Трајковски беше најефикасен во редовите на Карпош Соколи со 17 поени но со лоша реализација 8/17, додека Драган Лабовиќ забележа 14 поени и девет скокови.

  Раде Загорац, кој го креираше пресвртот на Мега Лекс, мечот го заврши со 19 поени, девет скокови и по три асистенции украдени топки.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.