6 C
Skopje
петок, февруари 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  АБА: Нов пораз на МЗТ (видео)

  Кошаркарите на МЗТ загубија во деветтоот коло, во АБА лигата, од Крка 97-87. Поразот во Ново Место е седми за македонскиот првак во регионалното натпреварување.

  МЗТ имаше шанса за позитивен резултатат, но не успеа да го искорисити моментумот во вториот период кога имаше предност од девет поени (34-43). Со серијата технички грешки „металците“ му овозможија серија 8-0 на домаќинот и негатива на полувреме од само еден поен.

  Клучна, за конечниот победник беше третата четвртина, поточно серијата на Крка 15-0 во само четири минути. Од 23. до 27.минута Крка од 48-49, стигна до 63-49.

  Домашниот тим во последниот период стигна и до максимални 19 поени, а во финишот МЗТ успеа да избори поднослив пораз.

  Ребец и Луковиќ со 24, односно 19 поени ја предводеа Крка, додека кај МЗТ најефикасни беа Кларк со 16, Тејмс со 15 и Дијабате со 14 поени.

  МЗТ, во наредното коло на 18.ноември, ќе го пречека тимот на ФМП.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.