6 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АБА Лига: Пораз на МЗТ Скопје кај Игокеа

  Кошаркарите на МЗТ Скопје и по промената на тренерската позиција на која дојде Анте Назор,забележаа во неделата во Лакташи уште еден пораз во регионалната АБА лига каде беа поразени од домашната Игокеа со 72-79 (16-20, 13-12, 21-23 и 22-24)

  mzt

  Кошаркарите на МЗТ Скопје се надеваа дека на гостувањето кај ривал кој е сличен според својот потенцијал можат да забележат успех и да го попрвата својот биланс на табелата, но сепак, кај Игокеа покажаа дека уште не функционираат како синхронизиран тим. По почетните поени на двете страни домаќинот направи серија од 12-0 која скопјани до крајот се обидуваа да ја надоместат, само на моменти заканувајќи се.

  Сепак, по тајмаутот на Назор, МЗТ започна да ја намалува предноста на Игокеа, така што по првата четвртина домашниот тим имаше предност од четири поени (20-16). Продолжувајќи со ваквиот ритам, МЗТ Скопје успеа да дојде и до водство кон средината на втората четвртина (29-26), но веднаш дозволи домашните кошаркари да направат серија од 6-0, по што на полувремето се замина со предност за Игокеа од три коша (29-32).

  Третата четвртина донесе израмнета игра, но домаќините го контролираа резултатот со повремени серии по кои во еден момент ја кренаа разликата на девет поени (48-39). Следуваше серија на МЗТ Скопје, на во последната делница скопските кошаркари влегоа со заостанување од пет поени (50-55), а по три минути игра успеаја да дојдат до израмнување (55-55).

  Игокеа повторно возврати и го врати водството на три минути пред крајот на 71-64, но на шеесетина секунди пред последната сирена МЗТ дојде на само минус два (71-73). Во следниот напад Игокеа поентираше, а по тајмаутот на Назор македонскиот првак направи почетничка грешка и се оддалечи од шансата да забележи гостинска победа, па мечот заврши со конечните 72-79.

  Дреновац со 17 поени беше најефикасен кај МЗТ Скопје, го следеа Симоновски со 15 и Скот со 12 поени.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.