6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  АБА лига: Петгодишна суспензија за КК Карпош Соколи

  Кошаркарскиот клуб Карпош Соколи во наредните пет години нема да може да се натпреварува во ниту едно натпреварување кое е во организација на Јадранската кошаркарска организација, одлучи АБА лигата на денешното Собрание во Белград.

  Според официјалниот правилник на АБА лигата за сезоната 2016/2017; Карпош првично доби парична казна од 12.000 евра, поради изјавите напретседателот на клубот Огнен Дедиќ.

  Според АБА лигата со навредливите изјави упатени кон челниците на лигата тој го нарушил имиџот на АБА лигата и нејзините спонзори.

  „Поради сериозноста на прекршокот клубовите на Собранието одржано на 24.07.2017 година одлучија Карпош Соколи да се казни со петгодишна забрана за учество во сите натпреварувања кои ги организира Јадранската кошаркарска асоцијација“, стои во соопштението кое АБА го објави по Собранието на клубовите.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.