6 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АБА лига: МЗТ ја декласира Крка

  Невообичаениот пладневен термин не им пречеше на кошаркарите на МЗТ Скопје убедливо да ја совладаат Крка со 89:65 (27:21, 14:19, 22:13, 26:12 ) , во рамките на 22.коло во АБА лигата. МЗТ со осмата победа се искачи на 10-то место на табелата, додека Крка остана на последното место со само седум победи колку шти имаат Морнар и Задар.

  МЗТ го одигра најдобриот меч сезонава во регионалната лига и на крајот убедливо славеше против директниот конкурент во борбата за опстанок во лигата.

  Македонскиот шампион делуваше шутерски беспрекорно во првиот период, неговите играчи промашија само три шутеви од поле, но тој ритам Крка успеа да го испрати и да има само шест поени негатива по стартните 10 минути.

  Вториот период донесе израмнета игра, бидејќи МЗТ не успеа да воспостави контрола во дефанзивниот скок, во финишот Луковиќ и Ребец реализираа 2+1 за 41:40 на полувремето.

  Стартот на третата четвртина донесе период во кој двата тима погодуваа во серии, најпрвин Дреновац го однесе МЗТ на разлика од осум поени, но Крка веднаш со серија од шест кошеви се врати во мечот.

  МЗТ, како што се покажа на крајот прашањето на победникот го реши во последните три минути од третата четвртина кога со серија 9:0, прв пат стекна двоцифрена предност (59:48). во таа серија Ван Остром постигна пет поени.

  Во последниот период МЗТ лесно ја одржуваше двоцифрената предност, а на три и пол минути до крајот со поените на Тејмс и тројката на Симоновски стигна до плус од 20 поени во однос на противникот.

  Играч на мечот беше Џош Скот кој повторно забележа „дабл-дабл“ (24 поени, 13 скокови, индекс 25) и ја истакна кандидатурата за најдобар играч во ова коло.

  Покрај Скот двоцифрен број на поени постигнаа уште Ксавиер Тејмс (16), Ѓорѓе Дреновац (14 поени, 5 скока, 4 асистенции) и Шарлон Клоф (13 поени).

  Во наредното коло кошаркарите на МЗТ Скопје ќе гостуваат кај ФМП.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.